Sumnja se da je smrtonosni virus stigao u Evropu


07.10.2024 05:29


Juče je nastao pravi haos na željezničkoj stanici u Hamburgu kada je voz zaustavljen i evakuisan, a stanica zatvorena zbog bojazni da se pojavio jedan od najopasnijih virusa na planeti - Marburg. Prema nekim procjenama, smrtnost od marburškog virusa iznosi i do 90 odsto, zato se smatra i jednim od najopasnijih na planeti. 



Epidemija smrtonosnog virusa, koji je izolovan krajem šezdesetih godina u gradu Marburgu u Njemačkoj, u nekoliko talasa pogodila je svijet, a dva slučaja zaraze čim je virus otkriven, još 1967. godine, zabilježena su i u Srbiji.

Epidemiolog profesor dr Zoran Radovanović jedan je od ljekara koji su bili upoznati sa cijelim slučajem. Kako je dr Radovanović rekao u “Jutro na Blic” i dalje se živo sjeća slučaja koji je tada potresao sve. Napominje i da uvijek postoji mogućnost zaražavanja i ističe da se prenosi na sljedeći način:

- u kontaktu sa životinjama

- preko sluznice

- seksualnim putem

– Uvijek postoji mogućnost zaražavanja. Ovi studenti u Njemačkoj koji su imali simptome slične marburškoj groznici zadržani su izolovani, kao i svi oni koji su bili u kontaktu sa njima. Tri nedjelje traje karantin, mada virus može da se ispolji i nakon nekoliko dana – objasnio je dr Radosavljević.

Dr Radosavljević objašnjava i da se virus prenosi direktnim kontaktom, i to uglavnom preko životinja. Kod nas su se liječili veterinar Živko Stefanović i njegova supruga. Veterinar Živko bio je jedan od prvih zaraženih ovim smrtonosnim virusom u Evropi.

– Kod nas su liječili veterinara i njegovu suprugu. Tada je je bila jedna pošiljka zelenih majmuna, koja je išla ljetom iz tropske Afrike za Hamburg, ali preko Londona, gdje su se najvjerovatnije majmuni i zarazili – prisjeća se dr Radovanović.

Virus je te godine zarazio 31 osobu. Od zaraze je umrlo 7 osoba. U Marburgu i Beogradu, kao i u Frankfurtu, bolešću su bile zahvaćene osobe koje su u laboratorijama radile na identifikaciji Marburg virusa. Ova opasna zaraza od tada je imala nekoliko zabilježenih epidemija u Ugandi, Keniji, Angoli i Kongu, a prosječna smrtnost iznosi 50 odsto, dok je u nekim slučajevima i 90 odsto.

Dr Živko Stefanović, koji se zarazio tokom obdukcije zelenih majmuna, imao je teži oblik ovog oboljenja. Prema riječima profesora doktora Zorana Radovanovića, teži oblik ove groznice ima sljedeće simptome:

- gušobolja

- glavobolja

- malaksalost

- malo temperatura

- dijareja

- promjene na koži

Dr Radovanović ističe da se najteži oblici ispoljavaju otkazivanjem organa poput bubrega i jetre.

Sa druge strane, njegova supruga gotovo i da nije imala simptome, te da nisu ni znali da je zaražena dok joj nije izvađena krv.

Kada je u pitanju liječenje ovog virusa, za sada nema konkretnog lijeka, već se liječi simptomatski.



Izvor: Srpskainfo
Foto: GETTY