Nakon izmjena zakona na nivou BiH, potrebno je uskladiti i zakon u Republici Srpskoj, kategorični su mali preduzetnici, jer ukoliko se to ne desi, frizerski i kozmetički saloni, obućari i druge zanatlije, uskoro će prekoračiti trenutni prag od 50 hiljada maraka za ostvarivanje statusa malog privrednika i izgubiti mogućnost paušalnog plaćanja poreza odnosno 2% na ukupan prihod.
"A ukoliko se desi s obzirom na ovo povećanje plata koje je prouzrokovalo lančana poskupljenja odnosno veći obrt preko račina u preduzetničkim radnjama automatski svako onaj ko ima dva radnika će vrlo brzo za par mjeseci premašiti tu granicu od 50 hiljada i onda smo stvarno svi u problemu", kaže Žana Arsić, predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore regija Banja Luka.
Iz Ministarstva finansija Republike Srpske je saopšteno da će o ovom zahtjevu odluku donijeti u narednim mjesecima.
"Primjena novog sistema fiskalizacije poslužiće između ostalog i za praćenje prometa preduzetnika, visine prihoda, a u odnosu na podatke o prometu opredijelićemo se i o visini praga, poreza i načinu oporezivanja malih preduzetnika", poručeno je iz resornog ministarstva.
Fiskalizacija kreće tek za 2 mjeseca, odgovaraju iz zanatsko-preduzetničke komore, i dok se saznaju prvi rezultati, kako navode, mnogi će otići u sivu zonu ili zatvoriti radnje.
Ako mi budemo čekali šta će se dešavati sa našim preduzetnicima onog momenta kada krene ponovna fiskalizacija ja mislim da ćemo mi biti u velikom problemu", kaže Žana Arsić.
U Partiji demokratskog progresa, čiji je Ekonomski savjet pokrenuo inicijativu za izmjenu spornog zakona i podizanje praga, smatraju da su zahtjevi malih privrednika potpuno opravdani.
"Iz prostog razloga što je 2015. godine donesen Zakon o porezu na dohodak. Tada je definisana granica od 50 hiljada maraka i od tada rast prihoda iznosi preko 60% kod ovih preduzeća. To znači da danas 50 hiljada KM praktično nije nikakav prag odnosno ne omogućava nikakvo pristojno poslovanje za samostalnog preduzetnika", kaže predsjednik Ekonomskog savjeta PDP-a Bojan Kresojević.
Zadržavanje statusa malog preduzetnikaza njih znači manje troškove i jednostavnije knjigovodstvo i obračun poreza, a za državu nije zahtjevan posao, kažu ekonomisti, i pitaju zašto onda to već nije urađeno?
"Jer je to smao tehnički detalj kao što je promijenjeno kod Uprave za indirektno oporezivanje moralo je već biti promijenjeno i kod registracije malih preduzetnika. Treba postaviti pitanje i čija je odgovornost što to već nije urađeno", smatra ekonomista Zoran Pavlović.
Iz zanatsko-preduzetničke komore upozoravaju da će odugovlačenje sa podizanjem praga izazvati socijalne probleme, jer u Republici Srpskoj ima oko 25 hiljada samostalnih preduzetnika.